Whatsapp Destek Hattı

Koltuk Kaplatmaya Karar Vermeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Eskiyen koltuklarınızı bir kenara bırakıp, fabrikasyon ürünlerini teşhir eden mağazadan yenisini almaktan çok daha iyi bir alternatifiniz var. Üstelik bu alternatif sayesinde, kendi hayal dünyanıza ve tarzınıza uygun olacak koltuk modeline sahip olabilirsiniz. Son zamanlarda popülerliği daha da artmaya başlayan koltuk kaplatma trendinden bahsediyorum. Hanımların yeni gözdesi!

Çoğu kadın mağazadaki sınırlı ürün sayısı nedeniyle koltuk seçimi konusunda zorluk yaşar. Bu durum ev veya ofis dizaynı için hayal ettiğiniz iç mimari konseptten uzak dekorasyon anlamına gelir. Yazın yapacağınız dekorasyon değişikliğinde tekrardan aynı şeyleri yaşamamak için kendi tarzınıza uygun koltuklara kavuşmak için kaplama veya döşeme yaptırmayı düşünebilirsiniz. Buna karar vermeden öncede koltuk döşeme hakkında bilmeniz gerekenleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

Koltuk kaplamada dikkat edilmesi gerekenler

Her işi bilen yapar, az bilen ise akıl verir. Dolayısıyla koltuk döşeme işinde akıl verene değil, bilene danışmak gerekir. Birçok marangoz sınıfındaki usta, koltuk döşeme hususunda maharetli olduğunu ifade etse de işin gerçeği farklı olabilir. Yapılması gereken mobilya imalatı yapabilecek donanıma sahip markaları tercih etmek. Bunun dışında bilinmesi veya dikkat edilmesi gerekenler şunlar:

  1. Eski koltukların tamamen sökülmesi gerekir. Üzerinden kumaş veya kumaşın altındaki sünger kalmayıncaya kadar sökmek, iskelet yapısındaki bağlantı noktalarını yenilemek en önemli başlangıçtır.
  2. Bundan sonra işin en önemli kısmı, döşemelik sünger seçimidir. Burada süngerin kalitesi, koltuktaki konfor ve rahatlığında önemli bir standarda sahip olması anlamına gelir. Bazı firmalar ucuza kaçarak, konfordan ve de dayanıklılıktan taviz verebilir. Böyle bir durumda ise, iç mimari disiplinlerdeki konfor kriteri çiğnenmiş olur.
  3. Döşeme süngerde 3 önemli prensip söz konusudur; destek, konfor ve dayanıklılık. Bunların var olması, sünger standardının iyi olması anlamına gelir. Koltukların kol tarafları için destek kriterine çok fazla ihtiyaç yoktur. Çünkü oralarda yük veya ağırlık unsuru söz konusu değildir. Döşeme süngerin kalitesinde bir önemli unsur da, alev geciktiricili olmasıdır.
  4. Sünger seçiminden sonra bir önemli seçim meselesi de, koltuk kumaşıdır. Burada hem estetik kaygı, hem de kumaşın kalitesi önem arz eder. Sık dokuma kumaş tercihinde bulunmak, koltukların daha dayanıklı ve estetik görünmesini sağlayabilir. Bunun haricindeki doğal, suni veya sentetik kumaşlar sık dokuma kumaş türleri kadar kaliteli değildir. Yanıcılık, zor temizlenme ve de nem emme seviyeleri düşüktür.

Tüm bu noktalar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra doğru bir firma seçerek, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.